به گزارش افکارنیوز،

پایگاه اینترنتی روزنامه انگلیسی گاردین در مطلبی به قلم سیمون تیسدال نوشت: وزرای امور خارجه آمریکا یا مانند جان کری کسل کننده هستند، یا مانند جورج مارشال باهوش و زیرک اند یا مانند هیلاری کلینتون بسیار سیاسی اند. اما مایک پمپئو که قرار است با ترزا می‌، نخست وزیر انگلیس در لندن درباره اولویت‌های مشترک جهانی گفتگو کند، خودش یک مشکل است.

تاکتیک‌های اعمال فشار ناموفق آمریکا در هفته گذشته در ونزوئلا نشان داد که پمپئو طرفدار اعمال زور است نه دیپلماسی. او چندی پیش گفت دونالد ترامپ از سوی خدا برای نجات اسرائیل فرستاده شده است!

پمپئو در سخنانی در قاهره در ماه ژانویه از حمایت آمریکا از دیکتاتور‌هایی مانند عبدالفتاح السیسی در مصر و جنگ عربستان در یمن ابراز خرسندی کرد. او ماه آینده از طرح صلحی رونمایی خواهد کرد که احتمالا امید فلسطینیان برای داشتن کشوری مستقل را از بین می‌برد.

مشکلی که برای ترزا می‌، نخست‌وزیر و جرمی هانت، وزیر خارجه انگلیس وجود دارد این است که موضع جنگ‌طلبانه پمپئو با سیاست‌ها و اصول انگلیس مغایر است. از وقتی پمپئو در سال گذشته به عنوان وزیر خارجه آمریکا انتخاب شد، آمریکا از توافق هسته‌ای ایران بیرون آمد، به پیمان موشکی با روسیه پایان داد و از معاهده جهانی تجارت سلاح سال ۲۰۱۳ هم خارج شد. این در حالی است که انگلیس از همه این موارد حمایت می‌کند.

وزارت خارجه آمریکا در دوران پمپئو همچنان مانع اقدامات موثر برای مقابله با تغییرات آب و هوایی است. پمپئو متعلق به نسل دوران جنگ سرد است. اختلاف او با روسیه بر سر ونزوئلا آموزنده بود.

پمپئو قرار است در این هفته با ترزا می‌ دیدار و درباره اولویت‌های مشترک گفتگو کند. با توجه به دستور کار «اول آمریکا»‌ی پمپئو احتمالا ترزا می‌ برای پیدا کردن موضوعی مشترک باید سخت تلاش کند. پمپئو قصد دارد به ترزا می‌ در خصوص تجارت با شرکت هواوی چین هشدار دهد.

ترزا می‌ با محاسبات اشتباهش انگلیس را اسیر و بنده این قلدران واشنگتن کرده که فکر می‌کنند جهان را اداره می‌کنند. لبخند‌هایی که در مقابل دفتر نخست‌وزیری نمایان خواهد شد نمی‌تواند تشویش و نگرانی را پنهان کند.