گروه بین الملل– بندر فجیره برای اماراتی ها جایگاه ویژه و خاصی دارد، زیرا  مهمترین بندر صادرات نفت امارات است که روزانه تقریبا یک میلیون و 800 هزار بشکه نفت از آن صادر می شود.

به گزارش افکارنیوز، مسئولان امارات در ابتدا و پس از انفجارهای روز گذشته به شکلی دست پاچه آن را تکذیب کردند اما بعد از نکه مسافران یک هواپیما این انفجارها را تائید کردند مسئولان وزارت خارجه امارات مجبور شدند بیانیه ای صادر کنند.

عده ای از کارشناسان معتقدند که اماراتی ها بدین دلیل در ابتدا خبر انفجارها را تکذیب کردند که هم از این موضوع ترسیده بودند و هم اینکه می خواستند ثبات و امنیت خود را مخدوش شده نبینند اما در دنیای امروز که هیچ خبری نمی تواند سانسور شود، و پس از اعلام وزیر انرژی عربستان که گفته بود ۲ نفتکش سعودی که در مسیر حرکت خود به سمت خلیج فارس و در آب‌های اقتصادی کشور امارات بودند در معرض حمله خرابکارانه قرار گرفتند.

این مقام سعودی اذعان داشت که این ۲ نفتکش در نزدیکی بندر فجیره بودند. یکی از آنها قصد داشت نفت عربستان را از بندر «رأس تنوره» بارگیری کرده و به سمت آمریکا حرکت کند تا این نفت را به شرکت سعودی آرامکو برساند. الفالح ادعا کرد که این حمله هیچ تلفات مادی برجای نگذاشته و بر اثر آن سوخت نشت نکرده است.

همین موضوع باعث شد تا وزارت خارجه امارات در بیانیه ای اعلام کند که چهار کشتی تجاری باری در نزدیکی آب‌های منطقه‌ای امارات به سمت ساحل شرقی در نزدیکی فجیره هدف قرار گرفته است. طرف‌های مربوطه اقدامات لازم را به عمل آورده اند و تحقیقات درباره حادثه با همکاری طرف‌های داخلی و بین المللی در جریان است و نتایج پس از پایان روند تحقیقات اعلام خواهد شد. این عملیات تخریبی تلفات یا زخمی به دنبال نداشته است و نشت مواد زیان آور یا سوخت از این کشتی‌ها وجود نداشته است. اوضاع در بندر الفجیره عادی است.

سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز ضمن محکومیت انفجارها در نزدیکی بندر فجیره ، این حادثه برای چند کشتی در دریای عمان را نگران کننده و تاسف بار دانست و خواهان روشن شدن ابعاد دقیق این حادثه شد.

وی با اشاره به تاثیر منفی این حوادث بر سلامت کشتیرانی و امنیت عبور و مرور دریایی نسبت به هرگونه دسیسه از سوی بدخواهان جهت برهم زدن ثبات و امنیت در منطقه هشدار داد و خواهان هوشیاری کشورهای منطقه نسبت به هرگونه ماجراجویی از سوی عوامل خارجی شد.

به اعتقاد برخی کارشناسان انفجارها در نزدیکی بندر فجیره توسط کسانی صورت گرفته که می خواهند امنیت و ثبات منطقه را مخدوش کنند ، برخی دشمنان ایران و دیگر کشورهای همسایه با تحلیل های اخیر خود  به احتمالات جنگ و ایران و آمریکا پرداخته اند و متاسفانه به شکی وانمود می کنند که امکان دارد جنگی صورت گیرد.

این نوع عملیات های خرابکارانه مهمترین دلیلش بی ثبات کردن منطقه است زیرا به گزارش یک شبکه خبری پس از انفجارهای نزدیک بندر جبیره هواپیماهای جنگی فرانسه و آمریکا در منطقه به پرواز درآمده اند. 

جالب تر اینکه بر اساس گزارش رویترز به دنبال تشدید تنش ها در منطقه شاخص بورس کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس سقوط کرد.

شاخص اصلی بورس عربستان سعودی دو درصد کاهش یافت و به هشت هزار و 675 واحد رسید که پایین ترین میزان از ماه مارس است.