به گزارش افکارنیوز،

ترامپ به مکرون وعده داده است که در ازای همراهی مطلق با سیاست‌های برجامی کاخ سفی د و ترغیب ایران نسبت به دادن امتیازات جدید در حوزه‌های موشکی و منطقه‌ای، به توافق آب و هوایی پاریس باز خواهد گشت.

اخبار سیاسی- امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه و دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در حاشیه نشست گروه بیست در ژاپن، ملاقات مهمی با یکدیگر داشته اند.

بنابر اخبار رسیده از این ملاقات، ترامپ به مکرون وعده داده است که در ازای همراهی مطلق با سیاست‌های برجامی کاخ سفید و ترغیب ایران نسبت به دادن امتیازات جدید در حوزه‌های موشکی و منطقه ای، به توافق آب و هوایی پاریس باز خواهد گشت.

با این حال ترامپ از پذیرش درخواست صریح مکرون مبنی بر اعلام بازگشت به پیمان آب و هوایی پاریس در آینده‌ای نزدیک اجتناب کرده است.

در جریان نشست اخیر در اوزاکای ژاپن، همه کشور‌های عضو گروه ۲۰ به جز ایالات متحده آمریکا بار دیگر پایبندی خود را به توافق پاریس در مبارزه با تغییرات آب و هوایی اعلام کردند.

توافق پاریس که با نام پیمان پاریس نیز شناخته می‌شود، ذیل چارچوب پیمان‌نامه سازمان ملل در تغییر اقلیم (UNFCCC) در رابطه با کاستن از انتشار گاز‌های گلخانه‌ای، سازگاری و امور مالی است که از سال ۲۰۲۰ شروع می‌شود.

با این حال رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا به مکرون وعده داده است که در ازای به نتیجه رساندن پروژه تقابل با ایران و ترغیب ایران نسبت به پذیرش توافق جدید، تا قبل از نوامبر سال آینده (نوامبر ۲۰۲۰) بازگشت خود به توافق پاریس را اعلام خواهد کرد.

همچنین ترامپ به مکرون تعهد داده است که از میزان و شدت حمایت خود از جبهه ملی فرانسه خواهد کاست. این وعده ترامپ در حالی به مکرون داده شده است که در جریان برگزاری انتخابات پارلمانی اروپا ، «مارین لوپن» و همراهانش در مقابل مکرون به پیروزی رسیدند.

طبق گزارش نورنیوز، ترامپ در سال ۲۰۱۸ میلادی نیز چنین وعده‌ای به رئیس جمهور فرانسه داده بود، اما در نهایت به وعده خود جامه عمل نپوشاند.