به گزارش افکارنیوز،

بر اثر بالا رفتن شدید دمای هوا در اروپا، در روز‌های اخیر سه نفر جان خود را از دست داده و چندین شهر دچار آتش‌سوزی شدند.

اخبار بین الملل_ دمای هوا که در بیشتر قسمت‌های این قاره به بالای ۴۰ درجه سانتی‌گراد رسیده است، در فرانسه جان سه شناگر را گرفت. این سه نفر که یکی از آن‌ها یک مرد ۷۰ ساله بود بر اثر شوک دمایی که به بدن آن پس پریدن در آب سرد وارد شد جان باختند.

در آلمان نیز شدت گرما سبب آتش‌سوزی در جنگلی در شمال «کاتباس» در ایالت براندنبورگ شد. خطر بزرگ در این حادثه انبار مهماتی بود که برای تمرینات نظامی ناتو در نظر گرفته شده بود و در نزدیکی این جنگل قرار داشت. در ایتالیا نیز ۴۱ خودرو در شهر سلسیلی به دنبال آتش گرفتن بوته‌های خشک دستخوش حریق شدند. این در حالی است که پیش‌بینی شده است در اواخر هفته جاری توده‌هوایی گرم که در حال حاضر از بیابان‌های آفریقا در حال حرکت به سمت شمال است، به انگلیس برسد.

به دنبال افزایش شدید دما در اروپا، محدودیت‌هایی در کشور‌های مختلف اعمال شده است؛ از جمله اعمال محدودیت سرعت در بزرگراه‌های آلمان که پیش از این چنین محدودیتی نداشتند. این اقدام به منظور جلوگیری از حوادثی که ممکن است بر اثر ترکیدن لاستیک خودرو‌های ایجاد شود، انجام شده است.

گفته می‌شود گرمای شدید کنونی اروپا ناشی از موج هفتم «امواج راسبی» است که هوای استوایی را به بخش‌های شمالی می‌راند. تنها در سال‌های ۲۰۰۳، ۲۰۰۶، ۲۰۱۵، ۲۰۱۸ بود که تغییرات آب و هوایی سبب به وجود آمدن چنین موج گرمایی در اروپا شد. در سال ۲۰۰۳، گرما جان بیش از ۷۰ هزار سالمند در شمال اروپا را گرفت.