به گزارش افکارنیوز،

رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند، پنتاگون تصمیم به پایان دادن به همکاری‌اش با یک گروه اسرارآمیز از دانشمندان به نام گروه “جیسون” که از اوایل دوران جنگ سرد تا کنون با این وزارتخانه روی یک سری پروژه‌های فوق محرمانه همکاری می‌کرده، گرفته است.

به گزارش ایسنا، پایگاه اینترنتی آمریکایی “ان‌پی‌آر” گزارش داد، این گروه بعد از آن که بودجه‌اش به یکباره قطع شده، تصمیم گرفته به سراغ یک اسپانسر دولتی دیگر برود.

به نوشته پایگاه اینترنتی گیزمودو، ظاهرا با قطع همکاری این گروه با وزارت دفاع آمریکا، اکنون وزارت انرژی آمریکا که ناظر بر سلاح‌های هسته‌ای این کشور است برای همکاری کردن با این گروه ابراز تمایل کرده است.

بر اساس این گزارش، این گروه که به نام گروه “جیسون” و یا “جیسونز” شناخته شده، از سال ۱۹۶۰ تا کنون روی پروژه‌های فوق محرمانه وزارت دفاع آمریکا کار کرده و از عالی ترین سطح دسترسی امنیتی برخوردار بوده است.

ان‌پی‌آر نوشت: آنها اساتید دانشگاهی عادی هستند که در دانشگاه‌ها و کالجها و صنایع خصوصی فعالیت دارند اما هر سال تابستان نزد یکدیگر می‌آیند تا مسائل سخت مربوط به ارتش، آژانسهای اطلاعاتی و دیگر بخش‌های دولت را بررسی کنند.

گفته‌ شده که این گروه بین ۳۰ تا ۶۰ عضو دارد اما تعداد دقیق اعضایش مشخص نیست و هر نشست سالانه‌ای که این گروه برگزار می‌کرده چندین میلیون دلار برای وزارت دفاع آمریکا هزینه ایجاد کرده است.

این گروه از سوی یک سازمان غیرانتفاعی در آمریکا به نام سازمان MITRE  مدیریت می‌شود؛ سازمانی که ناظر و مدیریت کننده چند مرکز توسعه و پژوهش برای چندین سازمان دولتی آمریکا است.