به گزارش افکارنیوز،

«دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا گفت عدم فروش جنگنده‌های اف-35 به ترکیه، برای واشنگتن و آنکارا عادلانه نیست.

اخبار بین الملل- به نوشته خبرگزاری «رویترز»، ترامپ روز سه‌شنبه گفت: «آن‌ها (ترکیه) در موقعیت بسیار دشواری قرار دارند و ما هم در ایالات متحده در موقعیت بسیار دشواری قرار گرفته‌ایم. باید ببینیم چه اتفاقی می‌افتد. اما این واقعاً عادلانه نیست».

او با اشاره به تعداد شغل‌هایی که در خطر قرار می‌گیردند، خطاب به مقامات ترکیه گفت: «به‌ این دلیل که شما موشک روسی خریدید، اجازه نداریم میلیون‌ها دلار هواپیما به آن‌ها بفروشیم. این موقعیت عادلانه‌ای نیست».

وی افزود: «می‌خواهم بگویم لاکهید (کمپانی تولید‌کننده اف-۳۵) واقعاً خوشحال نیست».

«مارک اسپر» گزینه ترامپ برای رسیدن به وزارت دفاع آمریکا روز سه‌شنبه در سنا گفت موضع ثابت «پنتاگون» این است که ترکیه نمی‌تواند موشک‌های اس-۴۰۰ روسی و جنگنده‌های اف-۳۵ آمریکایی را باهم داشته باشد.

اسپر در این جلسه اعلام کرد به وزیر دفاع ترکیه گفته است: «شما یا اس-۴۰۰ را خواهید داشت یا اف-۳۵. نمی‌توانید هردو را داشته باشید». او گفت خرید موشک‌های اس-۴۰۰ توسط ترکیه ناامیدکننده بود.

«مورگان اورتاگوس» سخنگوی وزارت امور خارجه نیز در این باره گفت: «گمان می‌کنم کاملاً واضح [گفته] بودیم، واکنش‌ها چه خواهند بود و من فکر می‌کنم شما امروز زمانی که رئیس‌جمهور درباره ناتوانی ترکیه در داشتن اف-۳۵ صحبت کرد، آن واکنش‌ها را دیدید».

او گفت: «با توجه به این‌که این موضوع به گزینه‌های تحریمی که انتخاب خواهند شد مرتبط است، آن تحریم‌ها را پیشاپیش مورد ملاحظه قرار نمی‌دهیم».

یک مقام عضو ناتو نیز روز جمعه به خبرگزاری فرانسه در بروکسل گفت: «ما از عواقب احتمالی تصمیم ترکیه برای در اختیار گرفتن سامانه اس-۴۰۰ نگران هستیم».

اردوغان در خصوص خرید سامانه‌های اس-۴۰۰ به خبرنگاران توضیح داد: «برخی می‌پرسند که به چه دلیل سامانه‌های اس-۴۰۰ را خریداری کردیم و چنین سرمایه‌گذاری انجام دادیم. اگر نیاز باشد، ما حق استفاده از آنها (اس-۴۰۰) را داریم. اگر برخی به ما حمله کنند، ما از این سامانه‌های دفاع هوایی استفاده می‌کنیم، به همین دلیل بوده است که چنین سرمایه‌گذاری انجام دادیم».

«توماس کاراکو» تحلیل‌گر مرکز مطالعات بین‌المللی و راهبردی، علت نگرانی آمریکا از فروش اف-۳۵ به ترکیه پس از خرید موشک‌های اس-۴۰۰ از روسیه را این‌طور توضیح داد:‌ «کار کردن هر دو سیستم با یکدیگر در ترکیه و به طور ویژه‌تری زمانی که [اف-۳۵] در حالت رادار گریز قرار دارد، به سیستم اس-۴۰۰ این اجازه را می‌دهد که اطلاعات دقیقی از مشخصه‌های راداری اف-۳۵ را به‌دست آورد».

بسیاری از مقامات آمریکایی نگران هستند ترکیه از پیمان نظامی آتلانتیک شمالی (ناتو) خارج شده و به مسکو به‌عنوان رقیب راهبردی واشنگتن، نزدیک‌تر شود.

طبق قانونی که در سال ۲۰۱۷ به تصویب رسید، اگر اعضای ناتو از روسیه تسلیحات بخرند، متحمل مجازات‌های تحریمی می‌شوند.

علی‌رغم هشدارهای آمریکا مبنی بر لغو همکاری ترکیه در برنامه اف-۳۵ و اعمال تحریم بر این کشور، آنکارا تحویل سیستم دفاع موشکی اس-۴۰۰ را از هفته گذشته آغاز کرد.

آمریکا نگران است روسیه بتواند از طریق سیستم موشکی اس-۴۰۰ ترکیه به مشخصه‌های راداری اف-۳۵ دست پیدا کند.