به گزارش افکارنیوز،

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا اعلام کرد کشورش را به زودی از معاهده بین المللی تجارت اسلحه سازمان ملل خارج خواهد کرد.

دو مقام آمریکایی پیش از این اعلام کرده بودند، انتظار می‌رود دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا برنامه خود را برای لغو عضویت در پیمان تجارت اسلحه سازمان ملل اعلام کند، پیمانی که در سال ۲۰۱۳ توسط باراک اوباما به امضا رسید، اما هیچ گاه در کنگره آمریکا تصویب نشد.

هدف پیمان تجارت اسلحه سازمان ملل تنظیم تجارت ۷۰ میلیارد دلاری در حوزه تسلیحاتی و دور نگهداشتن تسلیحات از دسترس ناقضان حقوق بشر است.

مجمع عمومی سازمان ملل در آوریل سال ۲۰۱۳ با اکثریت آراء این پیمان را تصویب کرد و آمریکا، بزرگترین صادرکننده سلاح در جهان، علی رغم مخالفت شدید از طرف انجمن ملی سلاح آمریکا (National Rifle Association) به این پیمان رای مثبت داد.

از نظر انجمن ملی سلاح آمریکا این پیمان حقوق مربوط به استفاده از سلاح در آمریکا را تضعیف می‌کند، موضوعی که دولت پیشین آمریکا تحت ریاست جمهوری اوباما به شدت با آن مخالفت داشت.

بر اساس اظهارات دو مقام آمریکایی، انتظار می‌رود ترامپ این تصمیم را در سخنرانی خود در ایندیاناپلیس و در مراسم انجمن ملی سلاح مطرح کند. این انجمن که از گروه‌های لابی‌گر قدرتمند در حوزه تسلیحات است از مخالفان اصلی این پیمان به شمار می‌رود.

در سفر ترامپ به ایندیاناپلیس، جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید نیز حضور دارد، شخصی که از خروج آمریکا از معاهدات بین المللی که منجر به تضعیف قدرت آمریکا می‌شود، حمایت می‌کند.