به گزارش افکارنیوز،

کمتر کسی باور می‌کندخوابیدن هم می‌تواند سبب بروز آسیب در عضلات و مفاصل شود، اما این واقعیت دارد.

اخبار اجتماعی- خواب مناسب و در وضعیت صحیح سبب برداشته شدن فشار وزن و نیرو‌های دیگر از روی عضلات، مفاصل و ستون فقرات می‌شود و با بهبود گ ردش خون در آنها، موجب دفع مواد زائد ناشی از فعالیت‌های روزمره عضلانی و رفع خستگیآن‌ها خواهد شد.

همچنین به علت برداشته شدن وزن تنه از روی مهره‌ها هنگام خواب، دیسک‌ها آب جذب می‌کنند و برای فعالیت‌های بعدی بدن آماده می‌شوند. فردی که بر بستری نرم و فرورونده مانند کاناپه‌های مرسوم در منازل می‌خوابد و ناحیه شکم و لگن که سنگین‌تر است در آن فرو می‌رود، به‌سرعت قوس کمر طبیعی خود را از دست خواهد داد و رباط‌های پشتی ستون فقرات او کشیده و ملتهب می‌شوند و در معرض خطر بیرون‌زدگی دیسک قرار می‌گیرد.

همین خطر در مورد مهره‌های گردن کسانی که هنگام خواب سر خود را روی دسته‌های مبل‌های راحتی می‌گذارند وجود دارد. در این وضعیت قوس گردن از بین می‌رود و اسپاسم و کشیدگی عضلات کوچک ستون فقرات گردنی موجب درد و خشکی گردن می‌شود.

کسانی که هنگام خواب شانه خود را بالا برده و دست را زیر سر می‌گذارند به تورم تاندون عضلات شانه و محدودیت‌های دردناک این مفصل دچار خواهند شد. فیزیوتراپیست‌ها به افراد توصیه می‌کنند هنگام خواب دستتان در کنار بدنتان قرار گیرد یا بیش از ۹۰ درجه بالا نرود.

جمع کردن یک زانو داخل شکم هنگام خواب و چرخش تنه، جابه‌جایی مفاصل بین لگن و کمر را در پی دارد و کمردرد‌های ناشی از فشار بر این مفاصل که مفاصل ساکروایلیاک نام دارند، می‌توانند مزمن و ناتوان‌کننده باشند. همچنین این نحوه خوابیدن، انحراف جانبی ستون فقرات یا اسکولیوز را در پی خواهد داشت.

در مواجهه با بروز چنین عادت‌های غلطی در خواب دوستان و اعضای خانواده توصیه کنید با مراجعه به کلینیک‌های فیزیوتراپی از خدمات مشاوره شیوه صحیح خواب و تمرین درمانی برخوردار شوند. بستر خواب نباید سخت و غیر منعطف باشد و این‌که نرم و فرو رونده نیز نباشد که باعث از بین رفتن فرم طبیعی ستون فقرات و مفاصل شود. تمرین‌های کششی ملایم بعد از خواب و قبل از شروع فعالیت‌ها، راهکار مناسبی برای پیشگیری از بروز آسیب‌های پس از استراحت است. ارتفاع بالش هم باید به گونه‌ای باشد که سر با تنه زاویه‌ای حدود ۲۰ درجه داشته باشد.